SOS Kobaní
č.ú. 2700854655/2010

Kobaní v médiích

Lenka Klicperová: “Islámský stát by se dal porazit během týdne.”
Lenka Klicperová, zkušená válečná reportérka, se nedávno vrátila z válkou zničeného syrského města Kobaní a od Islámského státu byla v jednu chvíli pouhý kilometr! V našem rozhovoru popisuje, jaké je to být s ženskými milicemi na frontě, spát na základně se štěnicemi, fotit ruiny a přijímat pohostinnost místních. Také říká, že fotkou se dá skvěle manipulovat, čehož hodně médií v souvislosti s uprchlíky zneužívá a lidé se pak zbytečně bojí.
http://svobodneforum.cz/lenka-klicperova-islamsky-stat-by-se-dal-porazit-behem-tydne/

 

Do Kobaní se vrátilo 30 tisíc Syřanů, do Evropy nechtějí, cesta je moc drahá, popisují novinářky.
Do Evropy míří hlavně rodiny s dětmi, představa, že mezi nimi jsou radikální islamisté, je scestná, tvrdí novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Syrské Kobaní je podle nich úplně zničené.

http://video.aktualne.cz/dvtv/do-kobani-se-vratilo-30-tisic-syranu-do-evropy-nechteji-cest/r~51f24476612c11e5a705002590604f2e/

 

Češky navštívily zničené Kobaní. “Vítězné V tu ukazují i děti,” říkají.
Ačkoliv žijí na dostřel od Islámského státu, Kurdové v Kobaní a jeho okolí se rádi smějí. Jejich nakažlivou srdečnost pocítily i novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová, které s nimi v Kobani strávily deset dní. Obě znají oblasti katastrof i válek, příběhy obyvatel „Stalingradu Blízkého východu“ ale zasáhly i je.

http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-kobani-lenka-klicperova-marketa-kutilova-f83-/zahranicni.aspx?c=A150918_164413_domaci_jw

 

České novinářky se vrátily ze Sýrie: “Tady je náš domov! Tady zůstaneme!” říkají lidé v Kobaní.
Největším přáním syrských uprchlíků je vrátit se zpátky domů, shodují se české novinářky, dokumentaristky a fotografky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Společně navštívily válečné oblasti v Sýrii, v rozstřílené Kobaní potkaly lidi, ze kterých číší obrovská síla a kteří se rozhodli město znovu vybudovat.
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/host/_zprava/ceske-novinarky-se-vratily-ze-syrie-tady-je-nas-domov-tady-zustaneme-rikaji-lide-v-kobani--1531469

 

Kobaní: Stalingrad Blízkého východu.
Město Kobaní se stalo symbolem vítězného boje Kurdů nad Islámským státem, byť za cenu obrovských ztrát na životech a takřka totálního zničení. Přesto se sem jeho obyvatelé začínají vracet. Strávily jsme tady s kolegyní Lenkou Klicperovou deset dnů.

http://reportermagazin.cz/kobani-stalingrad-blizkeho-vychodu/

 

Lenka Klicperová a Markéta Kutilová v Kauze dne Rádia Impuls: “Česko by se za přístup k imigrantům mělo stydět!” Ostře zkritizovaly české úřady v Kauze dne Rádia Impuls dvě válečné novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Obě se právě vrátily z města Kobaní v Sýrii na frontové linii s Islámským státem.

http://www.impuls.cz/clanky/2015/09/lenka-klicperova-a-marketa-kutilova-v-kauze-dne-radia-impuls-cesko-by-se-za-pristup-k-imigrantum-melo-stydet/

 

„Irák ani Sýrie už de facto neexistují“, říká novinářka z Poličky, která strávila léto ve válečné zóně.
Statisíce lidí prchají v posledních měsících z války zmítané Sýrie do Evropy. Novinářka z nedaleké Poličky, Markéta Kutilová, se v létě rozhodla pro opačnou cestu. Společně s šéfredaktorkou časopisu Lidé a Země Lenkou Klicperovou strávila léto v syrské oblasti okolo města Kobaní, které bylo ještě nedávno pod kontrolou Islámského státu. Na začátku léta se ho podařilo Kurdům, za pomoci spojenecké letecké podpory, dobýt zpět. O postřehy ze své cesty a ze života Kurdů se Markéta Kutilová podělila i v rozhovoru pro Lanškrounsko.cz.

http://lanskrounsko.cz/cz/zpravodaj/5336-irak-ani-syrie-uz-de-facto-neexistuji-rika-novinarka-z-policky-ktera-stravila-leto-ve-valecne-zone

 

Prečo ľudia utekajú zo Sýrie? Pretože tam vládne peklo
Nezávislé novinárky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová sa vydali do vojnových oblastí v Sýrii. Cieľom ich cesty bolo na vlastnej koži zdokumentovať, ako prebiehajú krvavé boje medzi džihádistami z Islamskému štátu a partizánmi z kurdských milícií YPG (mužské oddiely) a YPJ (oddiely žien). Navštívili aj mesto Kobaní na severe Sýrie, kde vyrastal pred odchodom do Turecka utopený chlapec Aylan. Jeho telo našli minulý týždeň na tureckom pobreží, keď sa mu s rodinou nepodarilo na lodi preplávať na grécky ostrov Kos.

http://www.etrend.sk/ekonomika/preco-ludia-utekaju-zo-syrie-pretoze-tam-vladne-peklo.html

 

Syrský deník: Tady končí země krále Miroslava.
Dvě české novinářky odcestovaly do válečných oblastí v Sýrii: díl 1.

http://www.respekt.cz/externi-hlasy/syrsky-denik-tady-konci-zeme-krale-miroslava

 

Syrský deník: Islmámskému státu na dostřel.
Dvě české novinářky odcestovaly do válečných oblastí v Sýrii: díl 2.

http://www.respekt.cz/externi-hlasy/syrsky-denik-islamskemu-statu-na-dostrel

 

Syrský deník: Postavíme znovu celé Kobaní.
Dvě české novinářky odcestovaly do válečných oblastí v Sýrii: díl 3.

http://www.respekt.cz/externi-hlasy/syrsky-denik-postavime-znovu-cele-kobani

PDF šlánky ke stažení:

 

 

Kobaní v mediích